Stará diskuze


     Petra Kuchařová napsal:
      19.2.2017 (21:11)  Dobrý den,
    vámi popsaný způsob pečení je přehledný, a praktický. Peču už rok, a skoro stejně. Některé vaše poznatky jsem přijala jako další dobrou informaci (např. jak na překynuté těsto). Přeji vám i vašim čtenářům úspěšné pečení s heslem: „Kdo nepeče, není Čech“ 🙂

      Standa napsal:
      19.2.2017 (21:31)
    Dobrý den a děkuji. 🙂

      marie napsal:
      21.3.2017 (23:07)
    Dobrý večer,
    dnes jsem upekla chleba podle Vašeho receptu. Kváskový chléb jsem pekla prvně. Je vynikající, jen jsem do něj zapomněla přidat připravenou nastrouhanou bramboru. Protože nám moc chutnal, budu ho péci dál. Předtím jsem 5x pekla chléb s droždím.

      Standa napsal:
      22.3.2017 (6:10)
    Dobrý den a děkuji.
    Také jsem předtím zkoušel péci chléb s droždím, ale nebylo to ono, kynutí bylo nevyzpytatelné, a chuť ne tak dobrá.
    Kvásek je v pohodě, na něj je spoleh, a poradí si s ním i chlap. 😀

      kerama napsal:
      30.4.2017 (22:58)
    Dobrý den místo ošatky hrnec stejneho průměru,pečící papír,nechat vykynout i s papirem do rozpaleneho hrnce a upéct.
     
      Mirka napsal:
      19.10.2017 (20:47)
    Uff tak ako začať 🙂 asi tým, že Vám posielam pusu a vďaku…prvý chlieb, ktorý nám všetkým ozaj chutil. Hlavne mojim náročným stravníkom 2 Petrom (32let a 9 mesiacov), vzhľadom k okolnostiam a nedostatku času som trochu improvizovala ale aj napriek nie 100% postupu bol eňo ňuňo. Fakt takýto recept som nikde nevidela, skúšala som kadečo ale už som si myslela, že neviem piecť a skoro som to vzdala. Prosím Vás poraďte mi recept na kváskové rohlíky…už nechcem od nikoho iného nič len od Vás. Srdečne pozdravujem a chlebu zdar…hej hej hej 🙂

      Standa napsal:
      20.10.2017 (5:43)
    Dobrý den Mirko a děkuji.
    Jsem rád, že se Vám chléb povedl a že Vám chutná.
    Bohužel rohlíky neumím, ty jsem nikdy nepekl a ani se do nich pouštět nebudu.

      Zlín napsal:
      8.5.2020 (19:19)
    Dobrý den Stando, moc děkuji za inspiraci při pečení chleba. Vyprosila jsem si žitný kvásek a pustila se do toho, podle vašeho postupu, který mě nadchnul. Litinový hrnec nemåm ale hranatý skleněný pekåč s víkem, ve kterēm jsem již dříve pekla chleba z kvasnic. Kvåskový špaldovo-žitný je ale tak dobrý, že ho budu pēct pravidelně. Po upečení byl dvojnåsobně větší, než jak jsem syrovē těsto klopila do předehřáté formy…do råna ale malinko „spadnul“. Zdrclý není ale ani žådná větší bublina. Můj chlap prohlåsil, že lepší chleba nikdy nejedl ( a on je „rypåk“, jak s oblibou říkå 😋), a to mě těší. Dobrý chleba to je dar, děkuji VÅM.

      Standa napsal:
      8.5.2020 (19:42)
    Dobrý den,

    jsem rád, že Vás můj recept inspiroval. 🙂
    Ale sklo není vhodný materiál, působí jako izolant. Litina je nejlepší – předá tepelnou energie těstu, a vzniknou pěkné bubliny. To že do rána chléb „spadnul“ je divné, pokud se do něj neřezalo, nebo když se při chladnutí nedotýkal celou plochou, pak by se to stát nemělo.

      Ola napsal:
      21.10.2017 (20:43)
    Chléb má být pečený s láskou… a z vašeho článku je cítit, že to funguje. Právě jsem v fázi kochání se přes dvířka trouby. Vypadá to úžasně. Děkuji, že jste se podělil o zkušenosti a těším se na zítřejší snídani.

      Standa napsal:
      21.10.2017 (20:50)
    Děkuji moc Olo, ať se Vám chléb povede a chutná. 🙂 Jsem moc rád, že jste se inspirovala mou stránkou.

      Romana napsal:
      6.5.2018 (18:13) 
    Dobry den, pri zadelavani toho kvasku z lednice muze byt studeny nebo ho nechat na pokojovou teplotu ohrat?

      Standa napsal:
      6.5.2018 (18:28)
    Dobrý den, zadělá se rovnou z lednice, ty dvě lžičky. Do druhého dne (za 12 až 13h) spolu s moukou a vodou normálně vykyne. Po této době se pak z toho nového zase 3 lžičky odeberou a opět se dá do lednice. Takto stále dokola. Někdo „jede“ takto kvásek třeba i druhý rok, já si ale myslím, že tak cca po půl roce by se měl obměnit za úplně nový.

      Romana napsal:
      9.5.2018 (15:59)
    Dobry den, dekuji za odpoved.Jeste mam dotazy, ten kvasek smichany s moukou, jak zakryvate potr.folii,tak to se nema propichnout, aby to mohlo dychat.? A dal jak uchovavat cisty kvasek v lednici..do sklenice a zavickovat? A jeste dotaz, v jinych receptech se ten kvasek musi pri novym peceni ozivovat, tady pri peceni ,cca jednou za tyden nemusim? Jsem uplny zacatecnik a budu pict poprvy.Vas recept me oslovil ze vsech nejvic tak doufam ze se chleba povede 🙂

      Standa napsal:
      9.5.2018 (16:56)
    Dobrý den, vše popisuji poměrně podrobně, kdyby se měla folie propichovat, nebo oživovat kvásek v lednici, apod., tak to tam samozřejmě vše napíši.
    Tedy: žádné propichování folie, naopak může se ještě utěsnit gumičkou.
    Ty tři lžičky kvásku v lednici ničím neoživovat (oživuje se až pak – vytvořením nového kvásku), vydrží v lednici až týden, do (vždy čisté!) skleničky s uzávěrem – ideální je např. ta od jogurtu.
    Budete-li postupovat přesně podle receptu, chléb se povede, uvidíte. 🙂

    Václav napsal:
      8.11.2018 (9:47)  
    Dobrý den,

    dal jsem na Vaši radu, a pořídil si doporučovaný litinový
    oválný hrnec, nic laciného, ale to je, panečku, hrnec :-).
    Jen mě překvapilo, že je takový „drsný“, ale to je evidentně
    materiálem, prostě litina.
    Dotaz : je třeba vnitřek před vložením těsta nějak
    ošetřit ( vymazat, vysypat … ) ?, a jakým způsobem správně
    poté vyčistit .
    Možná „hloupý, laický“ dotaz, ale nemám zkušenosti s tímto materiálem, a vzhledem k uvedenému drsnému povrchu si kladu otázku, jak se vykynuté těsto s tímto povrchem
    vypořádá, omlouvám se, začínám :-).

    Děkuji předem za informace, případně zkušenosti.

      Standa napsal:
      8.11.2018 (10:28)  
    Dobrý den,

    hrnec přestane být drsný po nějaké době používání. Já začal chléb dělat už do použitého hrnce (předtím se v něm peklo, např. kuře, a to se dělá i nadále), ale lidi co začali s novým, si zatím na nic nestěžovali. 🙂 A jak ho čistit máte přeci v návodu.

    Opět, jako v diskuzi u hlavního receptu: postupy popisuji velmi podrobně a detailně, tudíž kdyby se měl hrnec něčím vysypávat, vymazávat, tak to napíši. Tedy ne – ničím nevysypávat ani nevymazávat (vyjma běžné údržby popsané v návodu).
    Hrnec normálně používejte, nejen na chleba, ale i třeba na pečení kuřete, apod.

    Uvidíte, že to půjde, jen co se do toho dostanete. 😉 Ať se daří a chléb Vám chutná. 🙂



      Zuzka napsal:
      2.1.2019 (23:30)
    Dobrý den,jsem také s kváskem začátečník a proto se chci zeptat.Mám 7 den zaloźený kvásek, odebrané zbytky v lednici. Dá se z těchto zbytků již zadělávat na kváskový chléb nebo až desátý den co budu mít kvásek vlastně ten co mám ještě na lince venku.Co mám vlastně použít na první chleba?Děkuji za odpověď Zuzka

      Standa napsal:
      3.1.2019 (6:54)
    Dobrý den. Dotazu jaksi nerozumím… 7 dní kvásek v lednici už je hranice použitelnosti, desátý den je už za touto hranicí.
    Snad to popisuji srozumitelně: úplně první kvásek je třeba koupit v nějaké farmářské prodejně, popř. ho od někoho dostat – stačí tři lžičky. Z toho koupeného vzít do misky dvě lžičky (a zbytek vyhodit) a smíchat spolu se 70g žitné mouky + 90g vody. Zamíchat, misku přetáhnout folií a nechat na lince (při pokojové teplotě) 12 až 13 hodin zrát.
    Po této době odebrat dané množství pro přípravu prvního chleba, a 3 lžičky do čisté sklenice – která se dá do lednice – to je kvásek na příští zadělání nového kvásku, pro další chleba (takto se to dělá stále dokola) – který ovšem může být v lednici max. týden.

      Katka napsal:
      3.2.2019 (17:39)
    Dobrý den, pekla jsem presne podle vaseho receptu, ale bohužel se me nepovedl.Těsto bylo strasne lepive, tak se s nim nedalo moc pracovat.Po upečení byl spláclý.Kvásek mam z normálního obchodu z potravin, žádná farmářská prodejna,ze by to bylo tim?Poradíte, kde se stala chyba?dekuji

      Standa napsal:
      3.2.2019 (18:09)
    Dobrý den, těžko říci takto na dálku, kde se stala chyba. Podle mého receptu peče už hodně lidí, a zatím se nějaký větší problém nevyskytl. Spláclý chléb vznikne z překynutého těsta, viz Řešení případných problémů.
    Ano, těsto bývá (bohužel) lepivé, i mě dělá problémy 😉 Ale napadá mě ještě jedna věc, zda těsto nebylo málo vykynuté (mě se to ještě nestalo), pak by asi také mohla vzniknout placka. Opravdu jste postupovala přesně dle tohoto receptu, na 100%?..
    A kvásek „z normálního obchodu z potravin“ – ještě jsem se s tím (v supermarketu) nesetkal.
    Každopádně je ve Vašem případě nejdůležitější jak těsto vykynulo? Hodně nebo málo nebo normálně? Pokud by to bylo málo, pak by byl asi na vině ten zakládající kvásek z obchodu. Ale při dalším pečení by Vás to už nemělo trápit, protože další kvásek už si budete zakládat ze svého.
    Ale pokud těsto vykynulo normálně, pak mě napadá jen hrnec a jeho nutná doba a teplota nahřívání. Jak píši, těžko to na dálku hodnotit.

      Katka napsal:
      3.2.2019 (18:52)
    Dobrý den, vykynulo to pěkně podle mě.Tak akorát.Ale pekla jsem poprvé tak nevim jak přesně to ma vypadat.Kvasek nebyl ze supermarketu, ale z menšího kramku s potravinama.Tak možná byl překynuty…ale postupovala jsem presne podle receptu

      Standa napsal:
      3.2.2019 (19:08)
    Tak příště zkuste zkrátit dobu kynutí v ošatce, třeba to pomůže. Ale jak se říká, poprvé je poprvé. Věřím, že s dalšími chleby to bude lepší, že to vychytáte. 🙂

      Daniela napsal:
      15.3.2019 (18:20)
    Po 4 letech pečení kvaskoveho chleba podle cuketky,který je super, jsem vyzkoušela váš chleba a už nechci jiný. Jednoduchy,skvělý!!!praskla kůrka je u nas žádaná,nad bublinami ve stridce jasame.dekuji!!!!!!

      Standa napsal:
      15.3.2019 (18:33)
    Jsem moc rád Danielo, že se Vám chléb povedl a že vám chutná. Ať se daří. 🙂

      Pavlína napsal:
      3.4.2019 (8:46)
    Krásný jarní den všem a především Vám Stando,
    pekla jsem již více chlebů, zkoušela kvásek, který se mi podařil až nyní. A můžu opravdu říct, že tak skvělý chleba, jak chuťově, tak, co se týká střídky i kůrky jsem ještě neměla. A skutečně mi připomněl chleba, který jsem jedla v dětství (je mi 51 let). Děkuji za skvělý recept a skutečně mohu všem vřele doporučit.

      Standa napsal:
      3.4.2019 (9:03)
    Dobrý den Pavlíno, děkuji a ať se daří. 🙂

      Keramický hrnec napsal:
      21.3.2020 (14:49)  
    Dobrý den pane Stando,
    ráda bych se zeptala na pečení v keramickém hrnci. Máte li zkušenosti. Děkuji a přeji pěkné jarní dny ( pokud možno), zdraví Marie

      Standa napsal:
      21.3.2020 (15:02)  
    Dobrý den paní Marie.

    Já přímo ne, ale jiní ano. Keramika je dobrý izolant, stejně jako např. sklo. Tedy k pečení chleba nejsou moc vhodné.
    Nedojde k onomu kýženému efektu, kdy nakumulovaná tepelná energie litinového hrnce bude předána chlebovému těstu.

    Pozn.: ten samý efekt přichází i u jiných připravovaných pokrmů, viz např. kuře na balkánský způsob (recept zde, v sekci „Litinový hrnec“).

      Teplota trouby napsal:
      16.6.2020 (11:47)
    Dobrý den Stando, mám troubu která peče na spodní a vrchní ohřev pouze max. 230 stupňů mám zkusit prodloužit dobu rozehřívání a prvního pečení nebo zkusit jinou pečící funkci jako je třeba horký vzduch? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

      Standa napsal:
      16.6.2020 (18:45)
    Dobrý den, to já nevím , když takovou troubu nemám a ani jsem nikdy v takové nepekl. Prodloužení doby rozehřívání a předpečení určitě teplotu nezvýší. Horký vzduch, nevím, je třeba to ozkoušet.

      Litinová pánvička napsal:
      21.6.2020 (10:31)
    Dobrý den pane Stando

    Chci se zeptat, zda můžu zkusit upéct chleba na litinové
    pánvičce hluboké 25 cm, zakryté pokličkou smaltovaného nádobí, která je lehce vydutá. Chci před koupí hrnce vyzkoušet, ochutnat, chuťově porovnat, protože zatím peču v kamenině nebo ve staré. Pokud někdo píše o litině a kváskovém chlebu z litinového hrnce, tak vždy chleba chválí
    Ještě ohledně vyndávání vařečkou, to je z důvodu váhy hrnce?

    Děkuji za odpověď

    S pozdravem Hana Kolmanová

      Standa napsal:
      21.6.2020 (11:24)
    Dobrý den paní Hano,
    pánvička hluboká 25cm musí být nějaká rarita.
    Nicméně k věci. Vše je jasně popsáno zde: https://kvaskovy-chleb.cz/litinovy-hrnec. To znamená, že nejlepší výsledek se docílí v celolitinovém hrnci (vyrobeném pouze z litiny). Všechno ostatní jsou jen náhražky, které nepřinesou 100% výsledek. Nejen kamenina, sklo, ale i smalt, jsou izolanty, které nepředávají tepelnou energii chlebovému těstu v plné a žádoucí míře.
    Naproti tomu vyndavání/nevyndavání upečeného chleba vařečkou, je naprosto podružná záležitost, prostě mě to připadlo v případě rozpáleného hrnce jako nejvhodnější.

    jana šuléřová napsal:
      3.9.2019 (10:50)  
    Dobrý den přeji, všechno dělám podle návodu, ale trouba mi neudělá víc jak 200 stupňů! Chléb, i když krásně vykyne a voní, výsledkem je „guma“ s „malýma dírama“ a manžel chce díravý, vzdušný chléb! Já se nedivím, gumy si koupíme v každém obchodě a v paměti mám „chléb od pana Komendra“ a ne a ne vyrobit aspoň slušnou kopii. Kombinuju různé mouky i s obyčejnou hladkou, tak co mám dělat? Dík za radu.

      Standa napsal:
      10.9.2019 (11:37)  
    Dobrý den,

    no sama píšete že Vaše trouba „neudělá víc jak 200 stupňů“…

      jana šuléřová napsal:
      3.10.2019 (10:20)  
    takže koupit novou troubu?

      Standa napsal:
      3.10.2019 (10:26)  
    No, to nevím, možná ano.
    Ale nějak se mi nezdá, že by nějaká trouba dávala jen max. 200 stupňů..

      doba kynutí napsal:
      25.5.2020 (16:22)  
    Dobrý den, dobu pomalého a rychlého kynutí máte v obou receptech stejnou. Je to tak správně? Píšete, že na pomalé kynutí těsto necháte 10h v ledničce a u rychlého kynutí též 10h ale venku. Díky

      Standa napsal:
      25.5.2020 (16:43)  
    Dobrý den,

    a) nemám tu je dva recepty, ale čtyři

    b) pokud vím, nic o „rychlém“ kynutí nikde nepíši. Tzv. pomalé kynutí, není myšleno časově pomalé, nýbrž pomalé samotným procesem kynutí, že nekyne „naplno“, ale kynutí je utlumeno

      Dotaz napsal:
      30.10.2020 (21:43)  
    Všude v receptu se píše o lžičkách. Není uvedeno jakou lžičku máte na mysli, zda se jedná o lžičku malou tzv. kávovou a nebo velkou polévkovou.

      Standa napsal:
      30.10.2020 (21:55)  
    Dobrý den. No, lžička je lžička (kávová) a lžíce (polévková) je lžíce. 😉

    Kváskový chléb napsal:
      21.3.2020 (14:35)  
    Dobrý den,
    dokonalý průvodce pečením kváskového chleba. Vše bezvadně funguje. S podobným jsem se ještě nesetkala.
    Děkuji Vám a doporučuji všem kteří začínají péct.

    Sekce komentářů na této stránce byla deaktivována

    Copyright © 2021Powered by Bludit